فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب

دام دارو: وبسایت جامع واکسن و داروهای دامپزشکیواكسن تب برفكی ( FMD ) FMD vaccine


طبقه بندی درمانی :

نوع حیوان :


این واکسن پس از کشت سه تیپ مختلف ویروس FMD ( Asia ، O و A ) در سلول و غیرفعال سازی آن توسط BEI و مخلوط کردن تیپهای مختلف و جذب آنها روی ژل هیدروکسید آلومینیوم تهیه شده است و جهت ایمن سازی فعال علیه ویروس بیماری تب برفکی تیپ های Asia ، O و A در گاوها ، بزها و گوسفندانی که از نظر کلینیکی سالم هستند استفاده می گردد .

بمنظور یکنواخت ساختن واکسن ، شیشه محتوی واکسن را پیش از مصرف بخوبی تکان دهید . حیوانات در سن 4 ماهگی یا بالاتر تحت واکسیناسیون قرار می گیرند . تزریق مطلقا زیرجلدی بوده و میزان آن به شرح ذیل می باشد :

گاوهای به وزن 200کیلوگرم یا بیشتر : 5 میلی لیتر در غبغب یا در هر دو طرف گردن

گاوهای کمتر از 200 کیلوگرم : 5/2 میلی لیتر در غبغب یا در هر دو طرف گردن

گوسفند و بز : 1 میلی لیتر در یک طرف گردن

حیواناتی که برای اولین بار واکسینه می شوند باید 3 الی 4 هفته بعد نیز دز یادآور به آنها تزریق شود . سپس واکسیناسیون باید هر 6 ماه یک بار تکرار شود . به هنگام شیوع بیماری ، حیواناتی را که علائم بیماری را نشان می دهند باید جدا کرد و بقیه گله مجددا تحت واکسیناسیون قرار بگیرند . در چنین شرایطی حیوانات زیر 4 ماه تحت واکسیناسیون قرار گرفته اما باید در 4 ماهگی مجددا واکسن زده شوند و پس از آن دزهای منظم یادآور به این دامها تزریق شود

- واکسن از شبکه توزیع رسمی اخذ شود .

- تزریق واکسن پس از انتقضای تاریخ مصرف ممنوع است .

- واکسن طبق دستور دامپزشک و توسط تکنسین های دامپزشکی تزریق شود .

- قبل از مایه کوبی از سلامت دام اطمینان حاصل شود .

- بطری های خالی واکسن باید بطور صحیح معدوم گردند .

- در آماده سازی و تجویز واکسن شرایط آسپتیک را کاملا رعایت نمایید . جهت ضدعفونی و تمیز کردن سرنگ از مصرف الکل ، فرمل و یا سایر مواد گند زدا جدا خودداری نمائید .

- سرنگ و سرسوزن های غیر استریل را اتوکلاو نموده و یا حداقل به مدت 20 دقیقه در آب بجوشانید .

- به محض شیوع بیماری بایستی فورا دامهای آلوده را جدا نمود ، ضمن ضدعفونی کردن کامل بستر دام ، سریعا اقدام به واکسیناسیون سایر دامها کرد .

- برای نتیجه گیری بهتر و حفاظت منطقه از شیوع مجدد ، باید شیوه واکسیناسیون حلقه ای بکار برد و این روش را هر سال ادامه داد .

- تزریق همزمان واکسن تب برفکی و واکسن های میکروبی باید با رعایت تزریق در دو منطقه جداگانه بدن صورت گیرد .

- تزریق عضلانی واکسن ممنوع است .

- در دامهایی که برای اولین بار واکسن تب برفکی تزریق می شود ، تزریق مجدد آن بعد از سه تا چهار هفته ضروریست و واکسن باید به دامهای سالم و غیر آلوده تزریق شده ، هر شش ماه یکبار تجدید گردد ولی در شرایط اپیدمی هر 4 ماه یکبار توصیه می گردد

 

تزریق عضلانی واکسن ممنوع می باشد . pH پائین باعث تخریب آنتی ژن شده ، بعلاوه ممکن است تولید آبسه چرکی و دردناک نماید . این واکسن نباید همراه دیگر واکسن های ویروسی بکار برده شود . واکسیناسیون حیواناتی که از بیماریهای عفونی یا انگلی رنج می برند ( سل ، شبه سل ، تیلروز ، کپلک ) و یا دامهایی که دچار فقر غذایی هستند ، نتایج خوبی در بر نخواهد داشت . دامهای جوان کمتر از 4 ماه و همچنین در دامهای آبستن سنگین بدون رعایت کامل آرامش عصبی حیوان توصیه نمی شود . این واکسن نمی تواند در هنگام واکسیناسیون ، از بروز بیماری در حیواناتی که در دوره کمون هستند جلوگیری بعمل آورد .

نباید بیش از 2 ساعت واکسن را در دمای بالاتر از دمای توصیه شده نگهداری نمود . موازین بهداشتی را در هنگام استفاده از واکسن مراعات نمائید . معمولا آماس در محل تزریق ظاهر می شود اما موقتی بوده و پس از چند روز برطرف می شود . با این وجود ندول سختی دیده می شود که برای مدت طولانی باقی می ماند . در صورتی که سوزن استریل و محل تزریق ضدعفونی شود هرگز دمل چرکی دیده نخواهد شد

در محل تاریک و در دمای 4+ الی 8+ درجه سانتی گراد نگهداری شود

,


دیدگاه
اگر در مورد متن بالا نظری دارید و یا اینکه از دارو یا محصول شرکت خاصی استفاده کرده اید میتوانید در مورد آن نظر بدهید. برای ثبت نظرات، نقد و بررسی، شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.