فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب

دام دارو: وبسایت جامع واکسن و داروهای دامپزشکیپروژسترون PROGESTRON


طبقه بندی درمانی : پروستاگلاندین ها و هورمونها  -  

نوع حیوان : دام( Animals)   -  


اشکال داروئی:

Solution for injection: Each Ml Contains 25 mg Progesterone

Progesterone Releasing Interavaginal Device (PRID) 1.9g

Controlled Internal Drug Releasing Device (CIDR) 1.9g

ذکر نشده است

پروژسترون با عبور از غشاء سیتوپلاسمیک و اتصال به گیرنده­های ویژه وارد هسته سلول کروماتین DNA شده و باعث سنتز RNA پیامبر و نهایتاً تشکیل پروتئین و آنزیمهای جدید می­شود. پروژسترون در دوز بالا باعث مهار آزاد شدن LH از بخش قدامی هیپوفیز می­شود. پروژسترون در کبد ذخیره گلیکوژنی را افزایش می­دهد که این اثر احتمالاً ناشی از تسهیل عمل انسولین می­باشد.

موارد مصرف:

ـ متوقف ساختن فحلی و تخمک­گذاری در حیوانات سایکلیک.

ـ همزمانی فحلی و تخمک­گذاری.

ـ جلوگیری از مرگ و میر جنین در مراحل اولیه آبستنی.

ـ القای تخمک گذاری در دامهای آنستروس.

ـ درمان کسیت­های تخمدانی، تاخیر در تخمک گذاری ایجاد فحلی، تثبیت و ابقاء آبستنی.

گاو: 25 ـ 100 میلی گرم روزانه

ـ مادیان: 50 ـ 100 میلی گرم روزانه

ـ گوسفند  : 5 ـ 10 میلی گرم روزانه

ـ سگ: 5 ـ 10 میلی گرم روزانه

ـ گربه: 2 ـ 5 میل گرم

فارماکوکینتیک:

جذب پروژسترون از محل تزریق به کندی و با تاخیر صورت گرفته، غلظت آن در خون بسته به میزان مصرف و فعالیت آنزیمها به مدت 3ـ1 روز بالا می­ماند. پروژسترون بوسیله گلولولین متصل شونده به کورتیزول در پلاسما منتقل می­شود. این هورمون بصورت آزاد و به طریق انتشار ساده وارد سلول هدف شده به گیرنده­های سیتوزولی پروتئنی خاصی متصل می­شود. این مجموعه قبل از ورود به هسته دچار تغییرات مولکولی می­شوند. سپس مجموعه استروئید ـ گیرنده به شبکه کروماتین در داخل هسته متصل شده، منجر به افزایش فعالیت آنزیم RAN پلی مراز و در نتیجه سنتز RNA و پروتئین می­شود. این هورمون عمدتاً در کبد به وسیله اکسیداکسیون، احیا و هیدورکسیله شدن به متابولیتهایی با اثرات متفاوت متابولیزه می­شود. پروژسترون به پرگناندیول تبدیل شده بصورت گلوکورونید از ادار دفع می­شود.

ذکر نشده است
 

زمان پرهیز از مصرف:

زمان پرهیز از مصرف شیر و گوشت برای پروژسترون و ترکیبات آن مشخص نمی­باشد. اما بعضی از گزارشها حاکی از این هستند که از شیر حیوان می­توان بلافاصله استفاده نمود. از گوشت حیوان برای خوراک انسان تا 60 روز بعد از تزریق دارو نباید استفاده شود.

ذکر نشده است
 

ذکر نشده است
 

ذکر نشده است
 دیدگاه
اگر در مورد متن بالا نظری دارید و یا اینکه از دارو یا محصول شرکت خاصی استفاده کرده اید میتوانید در مورد آن نظر بدهید. برای ثبت نظرات، نقد و بررسی، شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.