فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب

دام دارو: وبسایت جامع واکسن و داروهای دامپزشکیمونو کلسيم فسفات MCP


طبقه بندی درمانی : عوامل تغذیه ای، ویتامین ها و الکترولیت ها  -  

نوع حیوان : دام( Animals)   -   پرندگان( Birds)   -   آبزیان( Aquatic)   -  


ذکرنشده است

شاخص‌هاي فيزيكي

شاخص‌هاي شيميايي

فسفر: حداقل 22.7 درصد

فسفر قابل انحلال در سيترات: بيش از 95 درصد

محلوليت در آب: بيش از 85 درصد

كلسيم: 15 درصد

رطوبت: 2 درصد رنگ ظاهري: كرم

دانه­بندي: گرانول

اندازه ذرات:

بزرگ­تر از 1.4 ميلي­متر: حداكثر 5 درصد

كوچك­تر از 0.2 ميلي­متر: حداكثر 5 درصد

مزاياى حضور منابع کلسيم و فسفر در جيره دام :

1ـ استخوان‌بندى محکم و سلامت بدنى 2ـ افزايش توليد و ترشح شير 3ـ افزايش بارورى و آبستنى 4ـ افزايش اشتها و بازدهى مناسب توليد 5ـ عملکرد متعادل دستگاههاى عصبى، عضلانى و گوارشى

مزاياى وجود منابع کلسيم و فسفر در جيره طيور

1ـ استخوان بندى محکم و مقاوم 2ـ افزايش اشتها 3ـ افزايش بازدهى توليد در طيور گوشتى و تخمگذار 4ـ کاهش ميزان لنبه و شکستگى تخم مرغ 5ـ افزايش توليد جوجه در فارم‌هاى مرغ مادر

منابع تأمين کننده کلسيم و فسفر:

1ـ فسفر و کلسيم با منشاء گياهى: در مواد غذايى مانند گندم، جو و غيره اين منابع در طيور به علت صفود اسيدفيتيک قابليت جذب نداشته و ارزش غذايى ندارد در دام نيز از کم ارزش‌ترين منابع به شمار مى‌آيد 2ـ استخوان: اين منابع اولاً به علت اين که عموماً در شرايط غير بهداشتى و کارگاههاى سنتى تهيه مى‌شود از منابع بيمارى زا و خطرناک هستند ثانياً در هر شرايطى تهيه مى‌شوند به احتمال انتقال بيماريهاى خطرناکى مثل شاربن و (BSE) غيرقابل اعتماد است 3ـ مونو و دى کلسيم فسفات: از بهترين منابع تأمين کننده کلسيم و فسفر بوده و قابليت جذب بسيار بالايى دارند.

  کلسيم:                                                                                                                                 کلسيم از عناصر پر نياز در تغذيه دام و طيور است و فراوان‌ترين عنصر معدنى در بدن حيوانات مى‌باشد. اين عنصر جز مهمى از اسکلت و دندان‌ها بوده به طورى که 99 درصد از کل کلسيم بدن در اين بخشها يافت مى‌شود علاوه بر آن کلسيم بخش ضرورى از سلولهاى زنده و مايعات بافتى است کلسيم براى فعاليت تعدادى از سيستم‌هاى آنزيمى شامل آنزيمهاى لازم براى انتقال پيامهاى عصبى و خصوصيات انقباضى ماهيچه‌ها ضرورى است اين عنصر همچنين با انعقاد خون در ارتباط است در خون کلسيم در بخش پلاسما وجود دارد پلاسماى پستانداران معمولى حاوى 80 تا 120 ميلى گرم کلسيم در ليتر بوده اما در مرغهاى تخمگذار بين 300 تا 400 ميلى‌گرم در ليتر است.

علائم کمبود کلسيم:

در صورت کمبود کلسيم در جيره حيوانات جوان در حال رشد استخوان بخوبى تشکيل نشده و وضعيتى موسوم به ريکتز ايجاد مى گردد علائم رکيتز عبارتند از: استخوانهاى به شکل مفاصل، لنگش و اشکال در راه رفتن در حيوانات بالغ کمبود کلسيم موجب استئومالاشيا مى‌شود که طى آن کلسيم موجود در استخوان باز جذب شده اما جايگزين نمى‌گردد در استئومالاشيا استخوانها ضعيف شده و براحتى مى‌شکنند در مرغها علائم  کمبود عبارتند از: نرمى منقار و استخوانها تاخير در رشد و پاهاى قوسى شکل. تخم‌ها پوسته‌اى نازک داشته و توليد تخم مرغ ممکن است کاهش يابد. علائم ذکر شده براى ريکتز و استئومالاشيا منقضى به کمبود کلسيم نبوده و همچنين مى‌تواند از کمبود فسفر، نسبت غيرطبيعى کلسيم به فسفر ناشى شود آشکار است که چندين عامل مى‌تواند مسئول کلسيمى شدن غيرطبيعى استخوانها باشند.

تب شير وضعيتى است که در اغلب گاوهاى شيرى پس از زايمان رخ مى‌دهد مشخصه اين حالت کاهش سطح کلسيم سرم، تنش‌هاى ماهيچه‌اى و در موارد شديد فلج و بى‌حسى است دليل واقعى هيپوکلسيمى همراه با تب شير مبهم بوده اما عموماً به نظر مى‌رسد که با آغاز شيردهى غده پاراتيروئيد قادر به نشان دادن عکس العملى بقدر کافى سريع جهت افزايش جذب کلسيم از روده براى برآورده نمودن نياز اضافى حيوان نسبت سطوح طبيعى کلسيم خون را مى‌توان توسط تزريق داخل وريدى گلوکونات کلسيم مجدداً ايجاد نمود اما ممکن است اين عمل هميشه اثرى بادوام نداشته باشد تحقيقات نشان داده است که در طى دوره خشکى پرهيز از مصرف مقادير زياد کلسيم با حفظ سطوح جيره‌اى کافى از فسفر بروز تب شير را کاهش مى‌دهد در پيشگيرى عملى از تب شير استفاده از جيره‌هاى با کلسيم پايين براى افزايش جذب کلسيم مستلزم پيش‌بينى زمان صحيحى از زايمان بوده و در غير  اين صورت ممکن است کمبود کلسيم رخ دهد.

  منابع کلسيم:

شير و محصولات سبز پررنگ بخصوص لگوم همه منابع خوبى از کلسيم بوده غلات و ريشه‌ها از اين نظر منابع فقيرى محسوب مى‌شوند فرآورده‌هاى فرعى حيوانى حاوى استخوان مانند پودر ماهى و پودر گوشت و استخوان منابع عالى از کلسيم هستند مکملهاى معدنى که اغلب در حيوانات مزرعه به خصوص حيوانات شيرده و مرغهاى تخمگذار به کار مى‌رود عبارتند از: سنگ آهک آسياب شده، آرد استخوان بخار داده شده و مونوکلسيم فسفات و دى کلسيم فسفات در صورت استفاده از سنگ کلسيم فسفات در جيره حيوانات اطمينان از عدم وجود فلور در آنها مهم بوده زيرا در غير اين صورت ممکن است چنين مملکى مموميت زا باشد وجود سطوح بالاى چربى در جيره حيوانات تک معده‌اى باعث تشکيل صابونهاى کلسيمى اسيدهاى چرب شده قابليت جذب کلسيم را کاهش مى‌دهد.

نسبت کلسيم به فسفر:

هنگام استفاده از مکمل‌هاى کلسيمى در حيوانات بايد به نسبت کلسيم به فسفر جيره توجه داشت زيرا يک نسبت غيرطبيعى ممکن است به اندازه کمبود هر يک از عناصر در جيره مضر باشد. نسبتى بين کلسيم به فسفر که به نظر مى‌رسد بيشترين مطلوبيت را براى حيوانات مزرعه به جز طيور دارد عموماً در دامنه 1 به 1 يا 1 به 2 است. با اين حال شواهدى موجود است مبنى بر اينکه نشخوارکنندگان قادر به تحمل نسبت‌هاى بالاترى هستند مشروط به آنکه احتياجات فسفر آنها تأمين گردد. براساس مقادير احتياجات کلسيم و فسفر نشخوارکنندگان، منتشر شده توسط کميته فنى مسئول کار بر روى مواد مغذى وابسته به انجمن تحقيقات کشاورزى و خوراک احتياج به فسفر در بعضى از شرايط مى‌تواند بيش از کلسيم باشد نسبت کلسيم براى مرغهاى تخمگذار بسيار بزرگتر است زيرا آنها به مقادير زيادى از اين عنصر براى توليد تخم نياز دارند کلسيم معمولاً به صورت سنگ آهک آسياب شده مخلوط با جيره يا ريگ‌هاى آهکى به طور آزاد در اختيار مرغهاى تخمگذار قرار مى گيرد.

فسفر:

فسفر نسبت به ساير عناصر معدنى داراى بيشترين وظايف شناخته شده در بدن حيوانات است فسفر در فسفوليپيدها، فسفوپروتئين و اسيدهاى نوکلئيک وجود دارد اين عنصر طى متابوليسم انرژى در تشکيل قندهاى فسفاته و آدنوزين دى و ترى فسفات نقش حياتى ايفا مى‌کند. فسفر موجود در بدن حيوان نسبتاً کمتر از کلسيم است در حالى که 99 درصد از کلسيم موجود در بدن استخوانها و دندانها وجود دارد نسبت فسفر در اين سازه‌ها در حدود 85 ـ 80 درصد از کل فسفر بدن است.

ذکرنشده است

ذکرنشده است

ذکرنشده است

ذکرنشده است

ذکرنشده است

ذکرنشده است

كيسه­هاي 50 كيلوگرمي

ذکرنشده استدیدگاه
اگر در مورد متن بالا نظری دارید و یا اینکه از دارو یا محصول شرکت خاصی استفاده کرده اید میتوانید در مورد آن نظر بدهید. برای ثبت نظرات، نقد و بررسی، شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.