فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب

دام دارو: وبسایت جامع واکسن و داروهای دامپزشکیلينكومايسين + اسپكتينومايسين lincospectin inj


طبقه بندی درمانی : داروهای ضد باکتری  -  

نوع حیوان : دام( Animals)   -  


محلول استريل تزريقي

هر ميلي‌ليتر حاوي:

لينكومايسين (به صورت هايدرو كلرايد) 50 ميلي‌گرم

اسپكتينومايسين (به صورت سولفات) 100 ميلي‌گرم

فارماكولوژي:

لينكومايسين: اين دارو جزء دسته لينكوزاميدها مي‌باشد و آنتي بيوتيكي باكتريو استاتيك است، البته در صورتي كه ارگانيسم بيماريزا دارای حساسیت بسيار بالایی باشد و غلظت بالايي از دارو در محل عفونت وجود داشته باشد خاصيت باكتريوسيدي نيز خواهد داشت. اين دارو با اتصال به واحد 50S ريبوزوم  و جلوگيري از تشكيل پیوند پپتيدي موجب اختلال در توليد پروتئين مي‌گردد. اكثر كوكسي‌هاي گرم مثبت‌ هوازي به اين دارو حساس مي‌باشند از ديگر باكتري‌هاي حساس مي‌توان از كورينه باكتريوم ديفتريا، نوكارديا استروئيدس و گونه‌هاي مايكوپلاسما نام برد همچنين میکروارگانیسم های بي‌هوازي‌هاي حساس شامل: كلستريديوم پرفرنجس و تتاني، باكتريويدز، فوزوباكتريوم، پپتوكوكوس و اكتينومايسس مي‌باشند.

اسپكتينومايسين: اين دارو جزء دسته آمينوسيكليتول‌ها بوده و داراي خواص باكتريواستاتيك است كه با اتصال به واحد 30S ريبوزوم  موجب اختلال در توليد پروتئين مي‌گردد. اين دارو براي درمان طيف گسترده‌اي از باكتري‌هاي گرم مثبت و منفي كاربرد دارد كه مي‌توان به E. coli، كلبسييلا، پروتئوس، انتروباكتر، سالمونلا، استرپتوكوكسي، استافيلوكوكوس و مايكوپلاسما اشاره نمود. اين دارو تاثير كمي بر روي باكتري‌هاي بي‌هوازي دارد.

فارماكوكينتيك:

لينكومايسين: فارماكوكينتيك اين دارو در گونه‌هاي دامي بررسي نشده است اما بر اساس تحقيقات صورت گرفته در انسان پس از تزريق داخل عضلاني در حدود 30 دقيقه بعد به حداكثر غلظت خوني مي‌رسد. اين دارو در اكثر بافتها به خوبي منتشر شده و در استخوان، مايع مفصلي، صفرا، مايع جنب، مايع صفاقي، پوست و ماهيچه قلب به دوز درماني رسيده و در سيستم اعصاب مركزي در صورت ملتهب بودن مننژ به 40% غلظت سرمي مي‌رسد همچنين از سدجفت عبور كرده و در شير نيز به غلظتي معادل غلظت سرمي مي‌رسد. اين دارو تا حدودي در كبد متابوليزه شده و بصورت تغيير نيافته و متابوليزه از طريق ادرار، مدفوع و صفرا دفع مي‌گردد. نيمه عمر دارو در دام‌هاي كوچك 3 الي 4 ساعت ذكر گرديده است.

اسپكتينومايسين: متعاقب تزريق داخل عضلاني يا زيرجلدي اين دارو بخوبي جذب شده و در حدود يك ساعت به حداكثر غلظت سرمي مي‌رسد. غلظت بافتي دارو نسبت به غلظت پلاسمايي پائين تر بوده و به مايع مغزي- نخاعي و چشم نفوذ نمي‌كند. داروي جذب شده از طريق تسويه گلومرولي بدون تغيير دفع مي‌گردد. نيمه عمر دارو در گاو حدود 2 ساعت مي‌باشد.

گوساله شيرخوار (قبل از شروع نشخوار): درمان پنوموني و انتريت باكتريايي.

گوسفند و بز: درمان گنديدگي سم و عفونت تنفسي

گوساله شيرخوار: 1 ميلي‌ليتر از دارو به ازاي هر 10 كيلوگرم وزن دام دوبار در روز اول و سپس يكبار در روز به مدت4-2 روز، به صورت داخل عضلاني تزريق شود.

گوسفند و بز: 1 ميلي‌ليتر از دارو به ازاي هر 10 كيلوگرم وزن دام يك بار در روز به مدت 3 روز داخل عضلاني تزريق شود.

این داروبعلت ايجاد مشكلات حاد گوارشي در جوندگان و اسب منع مصرف دارد.

ممكن است موجب ايجاد اسهال در سگ و گربه‌هاي جوان شود.

اين دارو با كلرامفنيكل  و تتراسايكلين‌ها  اثر آنتاگونيستي دارد.

درمان 14 روز قبل از ذبح دام بايد قطع شود و در دام‌هاي شيرده، شير توليد شده در حين درمان و تا 48 ساعت پس از آخرين تزريق نبايد به مصرف غذايي انسان برسد.

در دماي كمتر از 25 درجه سانتيگراد و دور از نور نگهداري شود. از يخ زدگي محافظت گردد

ويال‌هاي 50 و 100 ميلي‌ليتري شفاف  

ذکرنشده استدیدگاه
اگر در مورد متن بالا نظری دارید و یا اینکه از دارو یا محصول شرکت خاصی استفاده کرده اید میتوانید در مورد آن نظر بدهید. برای ثبت نظرات، نقد و بررسی، شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.