فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب

دام دارو: وبسایت جامع واکسن و داروهای دامپزشکی



دکستران اهن iron dextran


طبقه بندی درمانی : داروهای متفرقه   -  

نوع حیوان : دام( Animals)   -   دام های کوچک (سگ و گربه)( Small Animals)   -  


شکل دارویی:

 محصول تزریقی این دارو که بفرم تجاری موجود می باشد قهوه ای تیره بوده و Ph 5/6 – 2/5 دارد.

آیرون دکستران ترکیب اکسی هیدروکسید آهن با دکستران هیدرولیز شده (با وزن مولکولی پایین) می باشد.

ذکر نشده است
 

موارد مصرف:

آیرون دکستران در درمان و پیشگیری از کم خونی های ناشی از کمبود آهن بخصوص در حیوانات تازه متولدشده بسیار موثر است.

ذکر نشده است
 

 

تزریق زیر جلدی میزان بالای این دارو در حیوانات آزمایشگاهی ( خرگوش، موش، رت و همستر )  با ایجاد سارکوما همراه بوده است.

موارد احتیاط:

در مریض هایی که نسبت به این ماده حساسیت دارند و یا در کم خونی هایی که کمبود موادی غیر از آهن ایجاد شده اند نباید استفاده شود. در حیوانات دچارعفونت های حاد کلیه و همینطور همراه با تجویز خوراکی آهن نبایستی مورد استفاده قرار گیرد. میزان بالای آن ممکن است موجب ناقص الخلقه زایی و مسمومیت های جنینی گردد. این دارو در حیوانات حامله، با میزان توصیه شده و فقط در مواردی که نیاز به این دارو کاملا بدرستی تشخیص داده شده است باید مورد استفاده قرار گیرد.

تزریق آن با اکسی تتراسایکیلین هیدروکلراید و سولفادیازین سدیم ناسازگاری دارد.

 

 

فارماکوکینتیک:

پس از تزریق داخل عضلانی، خیلی به کندی ابتدا از طریق سیستم لنفاوی جذب می شود. حدود 60% دارو در طی 3 روزاول و 90 درصد بقیه در طی 1 تا 3 هفته بعدی جذب می شود. بقیه دارو ممکن است در طی چند ماه بعدی جذب شود. پس از جذب سلولهای رتیکولواندوتلیال کبد، طحال و مغز استخوان به کندی دارو را از پلاسما جذب می کنند. آهن از ترکیب دکستران جدا شده  و سپ دکستران شکسته شده و دفع می شود. آهن بلافاصله به عوامل پروتئینی باند شده و به هموسیدرین، فریتین و یا ترانسفرین تبدیل می شود. آهن از پلاسنتا عبور می کند ولی فرم از آهن که این عمل را انجام می دهد ناشناخته است. تنها بخشی از اجزای آهن در شیر وارد می شود. آهن با تخریب هموگلوبین آزاد می شود، بیشتر آن دوباره مورد استفاده بدن قرار می گیرد و تنها بخش کمی از آن از طریق رشد مو، ناخن، کنده شدن لایه بیرونی پوست و سلولهای پوششی دستگاه گوارش از بدن خارج می شود. با تکرار تزریق این دارو تجمع آن در بدن اتفاق می افتد وتنها بخش کمی از طریق مدفوع، صفرا و ادرار دفع می شود.

 

 

فارماکولوژی:

وجود آهن در هموگلوبین و میوگلوبین جهت حمل و استفاده اکسیژن لازم و ضروری است.

تداخل درویی:

کلرام فنیکل ممکن است پاسخ به تزریق آهن را باتاخیر روبرو کند، از اینرو در بیماران دچار کم خونی با منشاء کمبود آهن کلرام فنیکل استفاده نکنید.

تزریق میزان بالای این دارو ممکن است رنگ سرم را قهوه ای کرده و بطور کاذب بیلی روبین سرم را بالا برده و میزان کلسیم سرم را کاهش دهد. بعد از تجویز دزهای بالای آیرون دکستران، معیارهای مرتبط با آهن سرم ممکن است تا سه هفته بعد قابلیت ارزیابی درستی نداشته باشند.

ذکر نشده است
 

این دارو باییستی در دمای اتاق ( 30-15 درجه سانتی گراد) نگهداری شده و از منجمد نمودن آن خودداری شود.

ذکر نشده است
 

ذکر نشده است



دیدگاه
اگر در مورد متن بالا نظری دارید و یا اینکه از دارو یا محصول شرکت خاصی استفاده کرده اید میتوانید در مورد آن نظر بدهید. برای ثبت نظرات، نقد و بررسی، شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.