فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب

دام دارو: وبسایت جامع واکسن و داروهای دامپزشکیآپيستان( فلووالينات) apistan


طبقه بندی درمانی : ضد حشره ها و موجودات موذی  -  

نوع حیوان : دام( Animals)   -  


نوار پلاستيكي حاوي فلووالينات ضدانگل وارواي زنبور عسل

ذکرنشده است

  نحوه عمل:

فعاليت و حركت زنبورها در داخل كندو باعث مي گردد كه بدن انها با نوار اپيستان تماس يافته و به ماده موثره فلووالينات آغشته گردد.حركت جابجايي و برخورد زنبوران با يكديگر باعث پخش تدريجي فلووالينات در تمام كندو شده و بدين ترتيب انگل هاي موجود در سطح بدن زنبورها در معرض ماده موثره قرار گرفته و از بين مي روند.

 

 مزاياي آپيستان:

نوار اپيستان داروي انتخابي در كنترل واروآزيس زنبور عسل با مزاياي:

-كاربرد اسان

-عدم نياز به درمانهاي مكرر

-هزينه كمتر كارگر

-استرس كمتر براي زنبور

-رها شدن مداوم و ثابت ماده موثره جهت كنترل مداوم و طولاني مدت.

-حداقل خطر براي استفاده كننده.

-كنترل موثر انگل واروآ در عين بي تاثير بودن بر روي زنبور عسل بالغ و نوزاد.

-بدون وجود بقايا در عسل

-افزايش محصول عسل در نتيجه داشتن جمعيت هاي سالم و قوي.

  بقاياي فلووالينات در عسل :

آزمايشات مختلف نشان داده است كه فلووالينات در عسل كندوهايي كه با نوار آپيستان درمان شدهاندبقايايي بجا نمي گذارد.

ميزان و نوع تأثير آپيستان :

حد ميانگين تأثير آپيستان بر طبق آزمايشات مختلف 6/99 در صد برآورد شده است.

نوار آپيستان به نحوي ساخته شده است كه ماده مؤثره آن بتدريج و بطــور مداوم در سطح آن جايگزين مي گردد.

محاسبه ميزان دز آزاد شده بگونهاي صورت گرفته است كه دو دوره سير تكاملي انگل را مي پوشاند به نحويكه حتي اگر يك انگل بالغ در طول دوره حيات خود با سم فلووالينات تماس نيابد فرزندان نسل بعد حتما در معرض اين تماس قرار خواهند گرفت.

  سميت :   

   نوار آپيستان براي زنبور سمي نبوده و عملاً بي خطر است.

ذکرنشده است

نوار آپيستان بايد بمدت 6 تا 8 هفته در كندو باقي بماند. پس از اين مدت بايد نوارها از كندو خارج گردد. ادامه مصرف نوارها بمدت طولاني تر ممكن است به افزايش بروز مقاومت انگل ها در برابر فلووالينات منجر شود. در هر سال مصرف يكبار نوار آپيستان در هر كندو كافي است

مؤثرترين زمان مصرف نوار آپيستان اوايل بهار پيش از آغاز فعاليت عسل سازي، ويا در پائيز پس از برداشت آخرين محصول عسل مي باشد.

دو نوار در هر كندو يكي بين قابهاي شماره 3 و 4 و يكي بين قابهاي شماره 7 و 8 آويزان شود. در كندوها ي كوچكتر و كندوهاي سنتي استفاده از يك نوار كافي است

   خسارات اقتصادي واروآ:

معمولا علائم بيماري واروآ در مراحل و سالهاي اول قابل مشاهده نيست.به همين جهت بسياري از زنبور داران با مشاهده خسارات اندك واروا در مراحل اوليه چنين تصور ميكنند كه انگل وارواچندان هم خطر ناك نيست.اما مسلما چنين حالتي تنها به علت كوچك بودن جمعيت انگل و عدم تثبيت آنها در زنبورستان است.خسارات هنگفت واروآ معمولا از سال دوم و سوم به بعد بخوبي مشاهده ميشود.جمعيت كندو هاي آلوده اي كه تحت درمان قرار نگيرند معمولا در طول 3 تا 4 سال پس از مشخص شدن  آلودگي كم كم از بين ميرود.در پايان سال چهارم تولد زنبور ها غير طبيعي و كاهش جمعيت كندومشاهده ميشود و محصول عسل به علت وجود زنبورهاي مريض كه قادر به جمع اوري شهد نيستند كاهش قابل ملاحظه اي مي يابد.

انگل واروآ با تغذيه از خون زنبوران باعث ضعف و در نتيجه مرگ و مير غيرعادي انه ميگردد.

وجود بيش از 6 انگل در درون يك حجره معمولا باعث مرگ زنبور و يا تولد زنبور هاي ناقص الخلقه ميشود.

زنبوران غير طبيعي معمولا به صورت بدون بال  با شكم كوچك پاهاي پيچيده و يا با جثه كوچكتر بدنيا مي آيند.چنين نوزاداني بلافاصله توسط زنبوران كارگر از كندو بيرون انداخته مي شوند.

زنبوران بالغي كه تنها يك انگل بر روي بدن آنها  استقرار مي يابد عمر مفيدشان 50% كمتر از زنبوران سالم است.در كلني هايي كه ميزان الودگي انها زياد است يك زنبور كارگر ممكن است تا 5 انگل و يم زنبور نر تا 12 انگل را بر روي بدن خود حمل نمايد.

وجود اين انگل بر روي بدن زنبوران كارگر باعث بي قراري و اختلال در فعاليت هاي ان ميگردد و زنبوران نر مبتلا كم كم ضعيف شده و قدرت پرواز و جفتگيري خود را از دست مي دهند.

در صورت استفاده به روش توصيه شده اثرات جانبي نخواهد داشت

 

 زمان قطع دارو : 6 تا 8 هفته پس از نصب نوار.

 

 احتياطات :

 نوار آپيستان بايد تا زمان مصرف در بسته بندي اصلي خود نگهداري شود.  استفاده مجدد از نوارهاي استفاده شده به هيچ وجه توصيه نمي گردد. كاربرد مجدد نوارهاي استفاده شده باعث انتقال آلودگي هاي ويروســي، ميكروبي و قارچي به ساير كندوها شده و احتمال مقاومت انگــل ها را نسبت به فلووالينات در نوارهاي استفاده شده ، در هنگام مصرف مجدد ميزان دز آزاد شده كافي نخواهد بود و در نتيجه تنها به افزايش مقاومت انگل ها منجر خواهد شد. دور از مواد خوراكي نگهداري گردد . در هنگام نصب نوار، استفاده از دستكش توصيه مي شود. و بايد در هنگام نصب از خوردن و آشاميدن پرهيز شود. نوار آپيستان بايد دور از مواد شيميائي و سموم نگاهداري گردد . استفاده از نوار آپيستان بيش از 6 تا 8 هفته ممكن است به ايجاد بقايا در موم يا عسل منجر شود. بنابراين نبايد از نوارها بمدت طولاني تر از حد توصيه شده استفاده نمود. پس از نصــب نــوار آپيستـــان بايــد دستهــا را بــا آب و صــابــون شســت. پــس از تـمــام دورۀ درمان (6تا 8 هفته ) نوارها.را از كندو خارج نموده و انها را (به طوري كه سبب الودگــي ابهــاي جاري وزيرزميني نگردد) دفن نماييد.

ذکرنشده است

درصورت استفاده به روش توصيه شده دوره پرهيز لازم نيست. 

در صورت استفاده به روش توصيه شده موارد منع مصرف ندارد

6 تا 8 هفته پس از نصب نوار

شرايط نگهداري

نوار اپيستان بايد در محل خشك ، خنك ودور از نور مستقيم افتاب نگهداري شود.

پاكت هاي محتوي 10 عدد نوار 250*30*1 ميلي متر

ذکرنشده استدیدگاه
اگر در مورد متن بالا نظری دارید و یا اینکه از دارو یا محصول شرکت خاصی استفاده کرده اید میتوانید در مورد آن نظر بدهید. برای ثبت نظرات، نقد و بررسی، شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.