فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب

دام دارو: وبسایت جامع واکسن و داروهای دامپزشکیدراكسين Draxxin Draxxin-d


طبقه بندی درمانی : داروهای ضد باکتری  -  

نوع حیوان : دام( Animals)   -  


محلول تزریقی استریل

تركيب:

تولاترومايسين و ماده همراه منوتيوگليسرول

مكانيسم اثر:

آنتی بیوتیک ماکرولیدی  نیمه صناعی است که از مواد تخمیری مشتق شده است. تفاوت ویژه آن با سایر داروهای ماکرولیدی طولانی الاثربودن دارو است که بواسطه دارابودن سه گروه آمینی می باشد. تولاترومايسين به محض ورود به سلول باكتري، به تحت واحد 50Sريبوزوم باكتري متصل شده، ساخت پروتئين را مختل ساخته، موجب توقف متابوليسم سلولي و سرانجام مرگ  باكتري مي‌گردد. قابليت بالاي نفوذ و بقاءآن در داخل سلول باكتري به همراه خصوصيات بارز فارماكوديناميكي، اختلاف اصلي اين دارو با ساير ماكروليدهاست كه منجر به توزيع سريع دارو در بافت ها و حذف تدريجي آن بخصوص در بافت ريه مي‌گردد. تولترومايسين قادر به جايگزين شدن به جاي يون‌هاي منيزيومي است كه ساختار ليپوپلي‌ساكاريدي غشاء باكتري هاي گرم منفي را تشكيل مي‌دهند و بدين ترتيب

باعث افزايش نفوذ دارو به داخل باكتري هاي گرم منفي مي‌گردد. از سوي ديگر كاهش كارآيي پمپ تخليه باكتري منجر به بقاي بيشتر مولكول دارو در داخل سلول باكتري مي‌شود.

تولاترومايسين داراي فعاليت باكتريسيدي برروي پاتوژن‌هاي خاص نيز مي‌باشد. اما مانند ساير ماكروليدها فعاليت وابسته به زمان براي اين دارو داراي اهميت است.  بعد از انتشار دارو از محل تزريق ، غلظت آن در بافت ريه به طور قابل ملاحظه‌اي بيشتر از غلظت آن در پلاسماست. در مقايسه با اريترومايسين، اين دارو از داخل سلول هاي ايمني نه

تنها به عنوان ناقل دارو به محل عفونت عمل مي‌كنند بلكه به عنوان منبع دارو عمل نموده و آن را در حد كنترل شده آزاد مي نمايند.  لذا دارو براي مدت زمان طولاني جهت نفوذ به داخل سلول هاي پاتوژن باقي مي‌ماند. با توجه به مطالب فوق، مي‌توان گفت كه دراكسين بهترين تركيب انتخابي براي درمان موارد حاد مشکلات تنفسی گاوها و نيز پيشگيري از بروز آن در گوساله هاي در معرض خطر مي باشد.

جهت درمان بيماري هاي تنفسي ناشي از پاستورلا همولیتیکا ، هموفیلوس ، پاستورلا مولتی سیدا ، مایکوپلاسما بوویس  جهت پيشگيري از بروز BRDناشي از عوامل فوق . قبل از اقدام به پيشگيري، حضور بيماري در گله بايد محرز شده باشد.

فقط يك تزريق زير جلدي به مقدار 5/2 ميلي گرم تولاترومايسين به ازاي هر كيلوگرم وزن ( برابر با يك ميلي ليتر به ازاي هر 40 كيلوگرم وزن بدن) .

 براي درمان دام هاي بالاي 300 كيلو وزن بدن، بيش از 5/7 ميلي ليتر در يك محل تزريق نشود. اين دارو به منظور درمان دام ها در مراحل ابتدایي بيماري، توصيه شده و ارزيابي پاسخ به درمان بايد 48 ساعت پس از تزريق دارو

صورت گيرد.

اگر علائم بيماري ادامه و يا افزايش پيدا كند و يا بيماري دو باره عود نمايد، بايد درمان را تغيير داد. براي اطمينان از مقدار صحيح مصرف دارو ، بايد وزن دام به درستي تخمين زده شود تا مقدار دقيق دارو تجويز شود.

در دام هايي كه سابقه حساسيت به آنتي بيوتيك ماكروليدي دارند، نبايد استفاده نمود.

در گاوهاي شيري، مادامي كه شيرشان به مصرف انسان مي‌رسد، استفاده نگردد.

در گاوهاي آبستن خشك، طي دو ماه آخر آبستني استفاده نشود.

همزمان با ساير ماكروليدها مصرف نشده و با ساير دارو ها مخلوط نگردد.

در صورت تماس تصادفي با چشم و پوست،‌آنها را هرچه سريعتر با

آب پاكيزه بشوييد.

در صورت تزريق ناگهاني به خود، به پزشك مراجعه نموده و بروشور دارو را به

همراه داشته باشيد.

به دور از دسترس اطفال نگهداري شود.

 به طور همزمان با ساير آنتي بيوتيك هاي ديگر مانندماكروليدها و یا لينكوزاميدها كه مكانيسم اثر يكساني دارند، مصرف نگردد.

 اين دارو داراي حاشيه ايمني بالايي بوده و افزايش

ميزان دارو تا 10 برابر ميزان توصيه شده هيچگونه عارضه نامطلوبي را ايجاد

نخواهد نمود. در محل تزريق به خوبي توسط دام تحمل شده وبراي كاربر و محيط

زيست بي خطر است.

محل خنك با دماي زير 30 درجه سانتي گراد و به دور از نور مستقيم آفتاب

 ويال باز شده تا 28 روز قابل مصرف است.

ویال های تزریقیدیدگاه
اگر در مورد متن بالا نظری دارید و یا اینکه از دارو یا محصول شرکت خاصی استفاده کرده اید میتوانید در مورد آن نظر بدهید. برای ثبت نظرات، نقد و بررسی، شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.