فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب

دام دارو: وبسایت جامع واکسن و داروهای دامپزشکیسیهالوترین cyhaloterin


طبقه بندی درمانی : ضد حشره ها و موجودات موذی  -  

نوع حیوان : دام( Animals)   -  


ذکر نشده است

ترکیب:

یک لیتر مایع امولسیون شونده سم سای هالوترین حاوی 50 گرم سای هالوترین می باشد.

مکانیسم اثر:

 سای هالوترین حشره کشی غیر سیستمیک با تاثیر گوارشی و تماس است و می تواند با ایجاد تحریکات شدید عصبی و اسپاسم، موجب فلجی و مرگ حشرات شود.

ذکر نشده است

میزان و موارد مصرف :

 پیشگیری و درمان کنه، جرب، مگس، شپش در گاو و گوسفند.

نوع دام

روش مصرف

نوع انگل

گاو و گوسفند

محلول پاشی تمام بدن دام توسط دستگاه سمپاش

کنه، مگس، شپش، مگس بدون بال گوسفند، شپش بز

یک در هزار (ml1000*ml1)

گاو و گوسفند

حمام دادن

کنه، مگس، شپش، مگس بدون بال گوسفند، شپش بز

یک در هزار (ml1000*ml1)

در صورت کم شدن حجم اولیه سم، محلول جایگزین به نسبت قبلی به حمام افزوده می شود.

 

تکرار سمپاشی کنه چند میزانه 10-12 روز و کنه یک میزبانه 4-5 هفته بعد از سمپاشی اولیه.

برای تاثیر مناسب سای هالوترین باید تمامی گله همزمان حمام داده و یا محلول پاشی گردند.

از مصرف سم در دامهای خسته، بیمار و یا تشنه باید خودداری شود و دامهایی که سن آنها کمتر از چهار هفته می باشد باید جداگانه و تحت مراقبت کامل محلول پاشی یا حمام داده شوند. از آنجا که سموم پایرترویید برای آبزیان از خطر بالایی برخوردار می باشند باید مراقب بود تا آبهای سطحی به سم آلوده نشوند. محلول تهیه شده قابلیت نگهداری و مصرف جهت روزهای آتی را ندارد و بهتر است به میزان نیاز از محلول تهیه گردد. برای اختلاط بهتر، ابتدا سم درون سمپاش ریخته شود و سپس آب اضافه گردد.

انگلهای پوشش خارجی دام از مهمترین عوامل گسترش بیماری‌ها بین احشام می‌باشند ، بیماریهایی مانند تب خونریزی دهنده کریمه- کنگو، تب دره ریفت، آناپلاسموز ،‌تیلریوز و... تماماً توسط این انگلها منتقل می شوند و می‌توانند نه تنها برای دام ایجاد خطر و یا حتی مرگ نمایند بلکه گروهی از این بیماری‌ها با انتقال به انسان خطرات جدی را متوجه او نمایند. برای مبارزه با انگلهای پوشش خارجی دام یکی از بهترین راه‌ها،‌ مبارزه شیمیایی علیه آنها می‌باشد. با توجه به اینکه این انگلها در فرم بالغ خود،‌ بر روی بدن احشام زندگی می‌نمایند، استفاده از سمومی که توانایی مقابله با آنها را دارد ،‌ راه حل مناسبی است که از گسترش عفونت و ایجاد صدمات وارده از سوی آنها ،‌ جلوگیری می‌نماید.

سای هالوترین از گروه پایرتروئیدها ، یکی از این سموم مناسب است. با توجه به اینکه ایم سم در داخل بافتهای بدن احشام سم پاشی شده ، باقیمانده‌ای در جای نمی‌گذارد ، بعنوان یک سم کم خظر برای انسان شناخته شده است. سای هالوترین با تاثیر بر فرم بالغ این انگلها، آنها را نابود نموده ، در نتیجه با کاهشس جمعیت بالغین ، میزان زاد و ولد در میان انگلها کاهش یافته و عفونت مهار می‌گردد. این سم بین 24 تا 48 ساعت پس از سم پاشی تاثیر خود را بر روی انگلها می‌گذارد. در مبارزه با انگلهای پوشش خارجی دام، همواره باید توجه داشت که استفاده از سم مناسب ،‌سم پاشی صحیح و سمپاشی نمودن تمام گلیه در یک زمان باعث کنترل انگل شده و بازگشت عفونت دیرتر صورت می‌گیرد.

برای طولانی‌تر نمودن تاثیر سمپاشی بر بدن دام،‌ باید توجه داشت که استفاده از سموم اختصاصی جایگاه نقشی بسیار مهم را ایفا می‌نمایند.

باید همواره به این نکات توجه نمود:

1- در صورت انتخاب سم و نحوه سمپاشی با دامپزشک خود مشورت کنید.

2- به تاریخ تولید درج شده بر روی محصول توجه نموده و از مصرف سموم تاریخ گذشته اجتناب نمایید.

3- اطلاعات نوشته شده بر روی لیبل را هر بار قبل از استفاده مطالعه نمایید.

4- سموم را فقط در مورد انگلهای توصیه شده و دامهای توصیه شده بکار گیرید.

5- از مصرف سمومی که دارای پروانه ساخت معتبر و یا گواهی ثبت ورود مجاز نیستند و همچنین سموم عرضه شده خارج از داروخانه و... بشدت اجتناب نمایید ، چرا که در صورت بروز خسارت،‌ هیچکس پاسخگوی شما نخواهد بود.

6- توجه داشته باشید با توجه به طولانی بودن فاصله سمپاشی‌ها، قیمت سم به هیچ وجه هزینه سربار به حساب نمی‌آید.

7- سموم پایرترویید در صورت سمپاشی ناصحیح و ریخته شدن روی پوست ایجاد خارش می‌نمایند. پس از هر بار سمپاشی بدن بخصوص نقاطی که در مجاورت سم بوده‌اند باید با آب و صابون شسته شود.

بیماری تیلربوز یکی از مشکلات مهم در مسیر پیشرفت صنعت دامداری اکثر نقاط جهان می‌باشد.

انگلهای تیلریا T.annulata و T.parva مهمترین گونه‌های اقتصادی و مسئول تلفات و کاهش تولید به حساب می‌آیند. حیوان مبتلا دارای علائم تورم  غدد لنفاوی ،‌ تب ،‌ مقداری افزایش تنفسی، تنگی نفس و گاهی اسهال می‌باشد. ضایعات بعد از مرگ شامل تورم و پر خونی غدد لنفاوی ،‌ ذات الریه بینابینی و ادم مابین لبی ، ضایعات تخریشی erosion ، در شیردان و التهاب روده بهمراه نکروز غدد پایرز peyer ’s patches و در حالتهای طولانی تر نفوذ سلولهای لنفاوی به کلیه‌ها می‌باشد. در حیوانات بهبود یافته گاهی در اثر عود بیماری سندرم عصبی چرخش دیده می‌شود.

سمپاشی تمام گله بصورت هم زمان باعث می‌شود که جمعیت انگلهای بالغ در تمامی گله بصورت یکنواخت پایین بیاید و کنترل کامل انجام شود. در صورت امکان اگر بتوان با دامداریهای کناری نیز برنامه سمپاشی را هماهنگ کرد،‌ مبارزه بصورت بهتری صورت خواهد گرفت.

 

ماده موثره:

سای هالوترین 5% EC

گروه شیمیایی:

 پایرترویید و حشره کش

LD50 در موش Rat   Kg/ 144 mg

ذکر نشده است

ذکر نشده است

ذکر نشده است

ذکر نشده استدیدگاه
اگر در مورد متن بالا نظری دارید و یا اینکه از دارو یا محصول شرکت خاصی استفاده کرده اید میتوانید در مورد آن نظر بدهید. برای ثبت نظرات، نقد و بررسی، شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.