فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب

دام دارو: وبسایت جامع واکسن و داروهای دامپزشکیليورتونيک (مقوی و محافظ کبد) محلول خوراکی Liver tonic


طبقه بندی درمانی : داروهای گیاهی  -  

نوع حیوان : دام( Animals)   -   پرندگان( Birds)   -  


محلول در آب

اين دارو از عصاره گياه كاسني ( Chicorium intybus) تهيه شده است. مواد موثره اصلي گياه شامل اينولين، لووين و شيکوريدين مي باشد

آثار فارماکولوژيک و مکانیسم اثر :

بررسی های مختلف نشان داده است که عصاره کاسنی در بازسازی سلولهای آسیب دیده کبد liver regeneration نقش دارد. این دارو سطح سرمی آنزیمهایی را که در نتیجه ایجاد آسیب کبدی توسط پاراستامول و یا CCL4 بوجود آمده است را کاهش می دهد. کاسنی باعث کاهش گلیکوژن و بهبود سلول های نکروزی کبد می شود. اسکولتین یک ترکیب فنلی است که در کاسنی یافت می شود و خواص محافظتی آن علیه صدمات کبدی ایجاد شده با CCL4 و پاراستامول مورد مطالعه قرار گرفته است.در این مطالعات مشخص گردید که مصرف پاراستامول و CCL4 هردو سبب افزایش فعالیت سرمی ALT، AST و ALP شده در حالیکه مصرف اسکولتین مانع از افزایش سرمی این آنزیم ها می گردد.

عصاره کاسنی سطح کراتینین خون را در حد زیادی کاهش می دهد که نشان دهند تاثیر مفید آن بر عملکرد کلیه و در نهایت کمک در درمان آسیت و آب آوردگی محوطه شکمی می باشد. همچنین تاثیر آن در کاهش اسید اوریک خون قابل توجه است. عصاره کاسنی مانع از فعالیت گزانتین اکسیداز می شود. این آنزیم مسئول سنتز اسید اوریک از منشا بازهای پورینی است. به این ترتیب کاسنی می تواند در درمان نقرس مفید باشد. اینولین و الیگو فروکتوز سبب کاهش اورمی در موشهای سالم نفروکتومی شده می گردد. جیره غذایی حاوی اینولین سبب افزایش ترشح اوره در مدفوع و کاهش ترشح آن در ادرار می شود.

اختصاصات و موارد مصرف :

مقوي و محافظ كبد (Liver tonic and Hepatoprotective)

مؤثر در بازسازی سلولهای آسیب ديده کبد

کاهش دهنده ميزان اسيد اوريک و کراتينين خون

کمک در درمان آسیت و آب آوردگی محوطه شکمی از طريق تاثیر مفید بر عملکرد کلیه

کمک در درمان سندرم کبد چرب

درمان مسموميتهاي ناشي از اثر مصرف داروها و مواد توكسيك مانند سموم قارچي( مايكوتوكسين ها(

- جهت تقویت فعالیت کبد و یا پیشگیری از عوارض مصرف داروهای و سموم به میزان يك در هزار آب آشاميدني (يک ليتر در هزار ليتر آب آشاميدني ) به مدت 3 تا 5 روز مصرف شود.

- در موارد بروز بيماري و آسيب كبدي به ميزان 5 در هزار تا رفع علائم بيماري مصرف گردد

اهمیت کبد و تنظیم کارکرد آن در طیور :

كبد بعنوان بزرگترین اندام داخلی بدن، عمل تصفیه خون و توليد و تبديل بسياري از مواد و آنزيم ها را به عهده دارد. در اغلب بيماري ها و اختلالات تغذيه اي و ميکربی، کبد دچار آزردگي و كاهش فعاليت می شود و بدنبال آن سيستم عمومي بدن ضعیف شده و حیات موجود زنده مورد تهدید جدی قرار می گيرد. از اينرو تقويت و حفظ فعاليتهاي كبدي نقش بسزايي در حفظ حیات بدن دارد. عوامل و داروهايي كه بتوانند بر فعاليت اين عضو حياتي بدن اثر بگذارند از اهمیت زیادی برخوردارند. عموماً مواد يا داروهايي كه براي محافظت و درمان اختلالات كبدي استفاده مي شوند تحت عنوان محافظت كننده هاي كبدي (Liver protectants) و یا مقوی کبد (livertonic ) ناميده مي شوند. در منابع فارماكولوژيك مهمترين اين مواد شامل كولين، متيونين، بتايين، لسيتين، سلنيوم، ويتامين های E ، B12، K، B كمپلكس، اسيد گلوكورونيك و … مي باشند. گياهان دارویی نیز همواره بعنوان تقویت کننده های فعالیت کبدی مطرح بوده اند و در سالهای اخیر داروهای زیادی از آنها ساخته شده است. گیاهانی همچون کاسنی ، خارمریم، کنگر فرنگی و زردچوبه از اهمیت بیشتری در این خصوص برخوردارند.

دکرنشده است

این دارو بدلیل اینکه از مواد طبیعی ساخته شده است زمان پرهیز از مصرف مواد غذایی برای آن در نظر گرفته نشده است

دور از نور و در دمای زیر 30 درجه سانتی گراد نگهداری نمایید. بلافاصله بعد از مصرف در ظرف را محکم ببندید

بطری های پلی اتیلنی نیم و يک ليتری

دکرنشده استدیدگاه
اگر در مورد متن بالا نظری دارید و یا اینکه از دارو یا محصول شرکت خاصی استفاده کرده اید میتوانید در مورد آن نظر بدهید. برای ثبت نظرات، نقد و بررسی، شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.