فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب

دام دارو: وبسایت جامع واکسن و داروهای دامپزشکیمنتوفین Mentofin


طبقه بندی درمانی : گشادکننده های برونش / خلط آورها  -  

نوع حیوان : پرندگان( Birds)   -  


محلول در آب

استفاده از عصاره گیاهان از گذشته های دور برای اهداف پزشکی مرسوم بوده است. گیاهانی مانند اکالیپتوس، نعناع و بابونه بدلیل اثرات مثبت آنها بر روی بیماریهای دستگاه تنفس کاملاً شناخته شده هستند.منتوفین کنسانتره محلول در آب مخلوط روغنهای ضروری با منشا گیاهی است. ترکیبات اصلی آن روغنهای ضروری اکالیپتوس و نعناع هستند.

روغنهای اکالیپتوس دارای فعالیت ضد باکتریایی و ضد قارچی هستند. آنها آنزیم سیکلواکسیژناز را که آنزیم اصلی در مسیر تولید پروستاگلندین است مهار نموده و بنابراین اثرات ضد التهابی از خود نشان می‌دهند. بعلاوه آنها دارای اثر ضد سرفه نیز هستند. بنابراین از تجویز خوراکی روغنهای اکالیپتوس برای کاهش سرفه، التهابات ناحیه حلق، ترشحات کاتارال برونشی و تب استفاده می‌شود.

ترکیب اصلی فعال آنها یعنی cineol مانع از آزاد شدن برخی از مولکولهای پیام بر که واسطه‌های واکنشهای التهابی نیز نامیده می‌شوند گردیده و درنتیجه از تولید و ترشح موکوس جلوگیری می‌نماید.

ترکیب اصلی الکلی روغن نعناع یا همان منتول به صورت یک بی‌حس‌کننده و ضدعفونی‌کننده موضعی عمل می‌نماید. استنشاق این ترکیب باعث کاهش لارینژیت و برونشیت می‌شود. به صورت تجربی اثرات ضد بیماری نیوکاسلی منتوفین ثابت شده است.

ترکیبات امولسیفایر باعث حل شدن کامل روغنها در آب و پایداری کامل محلول منتوفین هستند.بصورت آزمایشگاهی ثابت شده است که منتوفین در مقابل ویروس نیوکاسل، ویروس برونشیت عفونی،ویروس آنفلوانزای پرندگان و مایکوپلاسما گالی سپتیکم موثر است. ترکیبات اموسیون کننده موجود در منتوفین منجر به تشکیل یک اموسیون کاملا همگن و یکنواخت روغن در آب شده اند که دارای پایداری و ماندگاری با ثباتی بوده و به سهولت می توان از محلول رقیق شده آن در آب آشامیدنی یا بعنوان اسپری نرم(اسپری با قطرات ریز) استفاده کرد

از آنجايي كه منتوفين تركيبي گياهي است ، باقي مانده اي در گوشت مرغ ندارد ، باعث مشكلات زيست محيطي نمي شود و هيچگونه مقاومت دارويي در برابر آن ايجاد نمي گردد.

 منتوفين هم به صورت آشاميدني و هم به صورت استنشاقي (اسپري در سالن ) در موارد زير مصرف مي شود :

1- انواع بيماريهاي تنفسي مانند برونشيت ، آنفلوانزا و...

2- دو روز بعد از واكسيناسيون به مدت سه روز براي پيشگيري از واكنشهاي پس از واكسيناسيون.

3- در مواردي كه مصرف آنتي‌بيوتيكها مقدور نيست (مثلاً نزديك به زمان ارسال به كشتارگاه).

4- در شرايطي كه آنتي‌بيوتيكها ديگر موثر واقع نشوند (مقاومت  آنتي بيوتيكي).

5- در گرماي خشك و شديد بويژه هنگامي كه غشاي موكوسي مجاري تنفسي خشك شده و جوجه ها با مشكل تنفسي مواجه مي شوند.

6- هر موردي كه علايمي مانند عطسه و رالهاي تنفسي در گله ديده ميشود.

7-براي ‌جلوگيري‌از ‌خفگي ‌در‌موارد تجمع شديد موكوس ‌چسبناك در‌آخرين روزهاي دوره پرورش ‌قبل ‌از ارسال‌به كشتارگاه.

8- کاهش واکنشهای پس از واکسيناسيون :

در بسياري از موارد گله پس از واكسيناسيون ، دچار واكنشهاي پس از واكسيناسيون مي شود . اين امر نه تنها باعث افت پاسخ سيستم ايمني بدن به واكسن مي گردد ، بلكه به عنوان يك عامل استرس زا ،بازده گله را تحت تاثير قرار مي‌دهد و حتي باعث افزايش تلفات مي شود . منتوفين با ممانعت از ايجاد واكنشهاي پس از واكسيناسيون ، باعث پاسخ بهتر سيستم ايمني بدن طيور، كاهش تلفات و بازده بهتر گله مي شود.

پیشگیری عمومی

منتوفین را می‌توان از طریق آب آشامیدنی برای پیشگیری عادی مشکلات تنفسی در کلیه دامهای اهلی بکار برد. این روش مطمئن ومقرون به صرفه بوده و باعث کاهش مصرف مواد دارویی می‌شود.

 

پیشگیری اختصاصی

منتوفین وسیله ایده‌آلی برای پیشگیری مشکلات تنفسی مربوط به واکنشهای پس از واکسیناسیون می‌باشد. منتوفین را باید 3-2 روز پس از مصرف واکسنهای زنده و کشته علیه بیماری نیوکاسل، برونشیت عفونی، آنفلوانزا، لارینگوتراکئیت عفونی و غیره استفاده نمود.

اسپری

منتوفین را می‌توان به روش اسپری با استفاده از تجهیزات معمولی اسپری که دارای نازل مناسب یا ترجیحاً تولیدکننده آئروسل هستند نیز بکار برد. این روش برای تسکین سریع علائم تنفسی توصیه می‌شود.

 

نحوه تهیه محلول منتوفین:

 

بعنوان یک دستورالعمل کلی ابتدا 200 میلی لیتر منتوفین را در 3 لیتر آب ولرم (40 درجه سانتی گراد) حل نمایید سپس آنرا به 1000 لیتر آب آشامیدنی بیافزایید و در اختیار جوجه ها قرار دهید

وز مصرف

مصرف رقت و دوز نحوه تجویز

پیشگیری اختصاصی

 

آب آشامیدنی:

برای غلبه بر واکنشهای پس از واکسیناسیون

 

علیه مشکلات تنفسی

در پایان دوره تولید

 

 

200 میلی لیتر منتوفین را در 1000 لیتر آب آشامیدنی بریزید.

 

 

2روز پس ازواکسیناسیون با نیوکاسل وبرونشیت به مدت

3 روز، 24 ساعت در روز

200 میلی لیتر منتوفین را در 1000 لیتر آب آشامیدنی بریزید.

 

به روش درمان دسته‌ای یا با استفاده از سیستم دوزینگ مصرف کنید.

 

 

روز 28-26 به مدت

12 ساعت در روز

پیشگیری عمومی

داروخانه ایران وت

آب آشامیدنی

200 میلی لیتر منتوفین را در 1000 لیتر آب آشامیدنی بریزید.

دو بار در هفته به مدت

 

12 ساعت در روز

اسپری پیشگیرانه

 

(نازل مناسب بکار برید)

برای 10000 پرنده 100 میلی‌لیتر منتوفین رادر5 لیترآب رقیق نمایید.

دو بار در هفته

 

یا در صورت نیاز.

از مصرف همزمان منتوفین با واکسن‌های زنده خودداری نمایید. 2 روز قبل از تجویز واکسن زنده و 2 روز پس از آن مصرف منتوفین را متوقف نمایید. (داروخانه ایران وت ) با محاسبه میزان واقعی آب مصرفی در سنین مختلف حیوان از دریافت کم یا زیاد منتوفین توسط حیوان جلوگیری نمایید.

 

موردی در اینخصوص در بروشور دارو ذکر نشده است

موردی در اینخصوص در بروشور دارو ذکر نشده است

منتوفين را در مكان تاريك و بالاي حرارت 10 درجه سانتيگراد نگهداري كنيد.

بطریدیدگاه
اگر در مورد متن بالا نظری دارید و یا اینکه از دارو یا محصول شرکت خاصی استفاده کرده اید میتوانید در مورد آن نظر بدهید. برای ثبت نظرات، نقد و بررسی، شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.