فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب

دام دارو: وبسایت جامع واکسن و داروهای دامپزشکیرابدومون( واكسن هاري ) RABDOMUN TM VACCINE


طبقه بندی درمانی : واکسن ها  -  

نوع حیوان : دام های کوچک (سگ و گربه)( Small Animals)   -  


واکسن تزریقی

واكسن كشته ضد هاري فقط در سگ و گربه و گاو و گوسفند هنگامي كه سالم هستند مورد استفاده قرار مي گيرد . اين واكسن از رشد كشـت سلولي ويروس هاري كه از طريق شيميايي غير فعال شده است تهيه مي شود . بذر ويروس بكار گرفته شده در اين واكسن كه سويه ثابت ويروس هاري با منشا سويه جدا شده توسط لوئي پاستور در سال 1882ميباشد  قدرت ايمني زائي بسيار بالايي دارد. ويروس غير فعال به همراه يك ادجوانت بسيار خالص فرموله مي شود و به شكل مايع بسته بندي مي شود .

در گاوها و گوسفند ها ،از  21 روز قبل از كشتارواكسيناسيون با رابدومون ممنوع  مي باشد

نحوة مصرف :

  در سگ و گربه : قبل از مصرف ويال واكسن بايد خوب تكان داده شود و در شرايط آسپتيك به ميزان 1 ميلي ليتر تزريق به صورت زير پوستي انجام شود . در سگ امكان انجام واكسيناسيون از طريق تزريق عضلاني نيز مي باشد . جهت واكسيناسيون اوليه معمولا تك دز 1 ميلي ليتري در سه ماهگي و يا بالاتر در مورد سگها و گربه هاي سالم توصيه مي شود  و يك سال بعد دز بايد تكرار شود . و همچنين توصيه مي شود كه هر سه سال بطور مرتب واكسيناسيون تك دزي جهت پايداري ايمني تكرار شود .

در گاو و گوسفند : ويال واكسن بايد خوب تكان داده شود و در شرايط آسپتيك ميزان 2 ميلي ليتر از طريق عضلاني تزريق شود . جهت واكسيناسيون اوليه يك تك دز 2 ميلي ليتري در سن 3 ماهگي يا بالاتر در گاو ها و گوسفندهاي سالم توصيه مي شود . و يك سال بعد اين دز بايد تكرار شود . در ادامه توصيه مي شود جهت پايداري ايمني هر سال واكسيناسيون تك دزي انجام شود.

  • موارد احتياط :
  • هنگامي كه ويال باز مي شود بايد تمام محتويات آن مصرف شود .
  • جهت تزريق اين واكسن حتما بايد از سوزن و سرنگ استريل استفاده شود .
  • جنتامايسين به عنوان نگهدارنده در تركيب اين واكسن موجود است .
  • مانند بسياري از واكسن ها ممكن است پس از مصرف شوك آنافيلاكسي رخ دهد . در چنين مواقعي استفاده از آدرنالين و درمان حمايتي مناسب توصيه مي شود .
  • كارآيي نرمال واكسن ممكن است تحت تاثير عواملي نظير استرس ، آب و هوا ، تغذيه ، بيماريها ، انگلها ، ساير درمانها و تداخلات ايمنولوژيك قرار گرفته و مصرف كننده بايد به اين نكات توجه كند .

بيماري هاري :

هاري يك بيماري خطرناك با درصد مرگ و مير بالا در گونه هاي مختلف پستانداران مي باشدو در سرتاسر جهان مشاهده مي شود . حيوانات وحشي مهترين ناقل و منبع اصلي انتقال هاري به انسان و حيوانات اهلي و حيوانات اهلي آلوده نيز عامل اصلي براي در معرض قرار دادن انسان به هاري مي باشند . در دو دهه اخير مطابق گزارشات موجود بيشتر حيوانات اهلي كه به هاري مبتلا شده اند شامل سگ و گربه و گاو مي باشند . راههاي آلودگي معمولا از سه طريق دهاني ، تنفسي و يا گازگرفتگي و چنگال حيـوانات آلـوده مـي باشد . به دنبـال گازگرفتگي يك سندروم فلجي ايجاد مي شود كه مي تواند به يكي از دو شكل خشمگين يا خاموش ظهور يابد.در نوع هاري خشمگين حالت تهاجمي غير عادي و حالت عصبي مشاهده مي شود و در نوع هاري خاموش حالت عدم تعادل و سستي و گوشه گيري مشاهده مي شود . اختلال در عملكرد دستگاه تنفسي مهترين دليل مرگ مي باشد .مزايا :

از آنجايي كه واكسن رابدومون روي يك خط سلولي ثابت توليد مي شود ، داراي امتيازات زيادي در زمينه مطمئن و سلامت بودن محصول نسبت به واكسن هاري غير فعال با منشاء مغزي مي باشد .واكسنهاي با منشاء بافتي شامل پروتئينهاي خارجي در كنار آنتي ژن هاري مي باشند ، و اين مي تواند منجربه ايجاد بيماري هاي اتوايميون گردد . خط سلولي ثابت كه در توليد رابدومون به كار مي رود جهت درگير نبودن با آلودگي هاي مختلف بطور گسترده اي آزمايش شده است.  علاوه بر آن ، بكارگيري يك خط سلولي ثابت جهت توليد واكسن موجب مي شود تا قدرت واكسن در سريال هاي مختلف كه توليد مي شوند پايدار بماند .در آزمايشات كلينيكي متعدد تا كنون گزارشي در ارتباط با واكنشهاي نامناسب در مورد مصرف اين واكسن مشاهده نشده است . طي يك دوره مطالعات ايمني كه تحت نظر سازمان كشاورزي آمريكا و مطابق قوانين فدرال انجام شده است ، نشان داده شده است كه در سگ و گربه دز 1 ميلي ليتر به مدت سه سال ايجاد ايمني مي كند و همچنين گاو و گوسفند با دريافت دز 2 ميلي ليتر از واكسن رابدومون به مدت يك سال مقابل بيماري هاري ايمن مي شوند .

شرايط نگهداري :

بايد در دماي بين 2 تا 7 درجه سانتيگراد نگهداري شود ، ماندن واكسن به مدت طولاني در دماهاي بالاتر ممكن است موجب كاهش قدرت آن شود و از يخ زدگي اين واكسن نيز بايد جلوگيري شود

ويالهاي 1 و 10 ميلي ليتريدیدگاه
اگر در مورد متن بالا نظری دارید و یا اینکه از دارو یا محصول شرکت خاصی استفاده کرده اید میتوانید در مورد آن نظر بدهید. برای ثبت نظرات، نقد و بررسی، شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.