فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب

دام دارو: وبسایت جامع واکسن و داروهای دامپزشکیواکسن تخفیف حدت یافته مایکوپلاسما گالی سپتیکم (VAXSAFE MG (ts-11


طبقه بندی درمانی : واکسن ها  -  

نوع حیوان : پرندگان( Birds)   -  


این واکسن بصورت محلول منجمد حاوی باکتری زنده تخفیف حدت یافته مایکوپلاسما  گالی سپتیکم می باشد که در 70 – درجه سانتیگراد   و در ویالهای پلاستیکی 30 میلی لیتری حاوی 1000 دز واکسن عرضه می شود

سویه تخفیف حدت یافته باکتری زنده مایکوپلاسما گالی سپتیکم که نسبت به حرارت       

بالاتر از 5/33  درجه سانتیگراد ) حساس می باشد. هر دز واکسن حاوی107.4CCU است

این واکسن با جایگزینی در مخاط نای طیور باعث تحریک ایمنی مخاطی ، ایمنی همورال و ایمنی با واسطه سلولی می گردد و از جایگزین شدن سویه حاد جلوگیری می نماید. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که یکبار واکسیناسیون گله در زمان توصیه شده با این واکسن تحریک دائمی سیستم ایمنی را با آنتی ژنهای ts-11  و نیز ایمنی طولانی مدت را بدنبال خواهد داشت

این واکسن برای پیشگیری از ابتلا به عفونت ناشی از مایکوپلاسما گالی سپتیکم ، عامل ایجاد CRD در طیور بکار می رود.

 این واکسن برای کنترل و ریشه کنی عفونت های ناشی از مایکوپلاسما گالی سپتیکم در گله های تک سنی و چند سنی کاربرد بسیار مفیدی دارد

هر دز واکسن حاوی107.4CCU است

 

این واکسن از آنجایی که قابلیت رشد در درجه حرارت بالای 5/33 درجه سانتیگراد را ندارد ، بسیار بی خطر می باشد . بنابراین قابلیت رشد و تکثیر در کیسه های هوایی را که محل اختفای سویه های مایکوپلاسمای گالی سپتیکم می باشد را ندارد در نتیجه واکنش های ناشی از مصرف این واکسن ( سویه ts-11  ) وجود ندارد.

- واکسن ts-11   می تواند همراه با تمام واکسن های زنده تنفسی نظیر برونشیت ، نیوکاسل ، لارنگوتراکیت و واکسن  MS-H  (واکسن مایکوپلاسما سینوویه) استفاده گردد.

- این واکسن از طریق انتقال عمودی(( vertical transmissionاز مادر به تخم مرغ منتقل نمی شود زیرا این واکسن برخلاف سایر سویه های موجود مایکوپلاسما گالی سپتیکم در کیسه های هوایی قابلیت رشد و تکثیر ندارد. در مطالعات متعدد آزمایش بی خطر بودن ، واکسن  ts-11 مشخص شده است که این واکسن هیچ عوارض جانبی حتی با 10 برابر دز توصیه شده ندارد.

- انتقال افقی این واکسن در داخل گله و از گله ای به گله دیگر بسیار ضعیف و یا در حد صفر  می باشد و از این بابت انتخاب بسیار مناسبی جهت گله های چند سنی می باشد

بطور کلی مادامیکه وضعیت سرولوژیکی گله از نظر MG منفی باشد می توان این واکسن را در گله استفاده نمود. بهترین زمان آغاز واکسیناسیون از سن چهار هفتگی بوده و در صورت منفی بودن گله تا زمان شروع تخمگذاری مصرف واکسن بدون هیچ مشکلی امکان پذیر می باشد. با توجه به اینکه احتمال آلودگی گله با سویه حاد مزرعه در سنین اولیه کمتر است توصیه شرکت سازنده به استفاده از واکسن در 4 تا 8 هفتگی می باشد. بهرحال در صورت منفی بودن گله از نظر MG می توان گله را حتی پس از 8 هفتگی واکسینه نمود.

- از مصرف واکسن قبل از سن 3 هفتگی خودداری شود

 

 

  1- پیشگیری و کنترل مایکوپلاسموز ناشی از مایکوپلاسما گالی سپتیکم در گله های واکسینه شده .

2- جلوگیری از انتقال مایکوپلاسما گالی سپتیکم از مرغ های مادر به جوجه ها.

3- عدم انتقال سویه واکسن از مادر به جوجه

4- امکان مصرف همزمان با سایر واکسن های کشته و زنده تنفسی .

5- ایمنیت دائمی علیه مایکوپلاسما گالی سپتیکم تنها با انجام یکبار واکسیناسیون در سن چهار هفتگی

6- عدم امکان برگشت سویه واکسن VAXSAFE MG (ts-11)   به سویه حاد .

7- واکسیناسیون با واکسن  VAXSAFE MG (ts-11) هیچگونه عوارض بعد از واکسناسیون را ندارد.

8- افزایش تولید تخم مرغ به ازاء هر سر مرغ تخمگذار (بین 10 تا 14 عدد) در مقایسه با گله های آلوده به سویه حاد مایکوپلاسما گالی سپتیکم .

9- بهبود کیفیت پوسته تخم مرغ در مقایسه با گله آلوده به مایکوپلاسما.

10- به دلیل نحوه واکسیناسیون که به صورت قطره چشمی است ، واکسیناسیون با واکسن ts-11  در سطح گله یکنواخت و کامل می باشد.

11- مصرف داروهای آنتی بیوتیکی ضد مایکوپلاسما کاهش می یابد.

12- هزینه تولید تخم مرغ را کاهش می دهد.

13- واکسیناسیون در چند دوره متوالی با واکسن  ts-11 ، سویه واکسن جایگزین سویه حاد فارم می شود.

14- برای واکسن  ts-11 تست تشخیصی مولکولی اختصاصی به روشPCR  وجود دارد که حضور سویه واکسن را در گله های واکسینه شده مشخص می کند.

15- کاهش تلفات ناشی از بیماری CRD در مرغداری

16- کاهش شدت علائم تنفسی ناشی از سایر عوامل بیماریزای ویروسی نظیر برونشیت و نیوکاسل

 

1- پولت ها قبل از مصرف واکسن  ts-11  باید از نظر مایکوپلاسما گالی سپتیکم با استفاده از تست RSAT یا Rapid Serum Agglutination Testتست شوند.

2- فقط گله هایی که جواب تست RSAT آنها منفی است باید با این واکسن واکسینه شوند. واکسیناسیون گله ای که پاسخ تست RSAT آنها مثبت است هیچگونه توجیه اقتصادی ندارد.

3- واکسیناسیون گله MG منفی باید حداکثر تا سه هفته قبل از انتقال گله به محلی که آلودگی با سویه حاد مایکوپلاسما گالی سپتیکم دارد ، انجام گیرد.

4- واکسیناسیون با واکسن ts-11   می تواند همزمان با سایر واکسیناسیون ها انجام پذیرد .

5- از واکسیناسیون گله های کمتر از 3 هفته خودداری نمایید

ذکر نشده است

در گله های MG مثبت ، این واکسن را نمی توان استفاده کرد و گله باید حتما در وضعیتMG منفی قرار داشته باشد.

گله هایی که به تازگی تحت درمان با داروهای ضد مایکوپلاسمایی نظیر انروفلوکساسین ، تایلوزین، تیامولین ، اریترومایسین و ...... بوده اند. در این موارد بعد از زمان Withdrawl   period  می توان این واکسن را مصرف کرد. بهتر است دو هفته قبل و دو هفته بعد از مصرف دارو از مصرف واکسن خودداری شود

 

این واکسن برای مدت طولانی در فریزر 70 - درجه سانتیگراد قابلیت ایمنی زایی خود را حفظ خواهد کرد.

این واکسن برای مدت 2 تا 4 هفته در فریزرهای 20 -   درجه سانتیگراد ( و نه بالاتر از 20 -  درجه ) قابلیت ایمنی زایی خود را حفظ می کند. توصیه می شود که درجه حرارت فریزرهای نگهداری با دماسنج کنترل شود تا از مناسب بودن شرایط نگهداری اطمینان حاصل شود.

برای حداکثر ایمنی زایی این واکسن باید پس از ذوب شدن و خارج شدن از حالت انجماد ویال ظرف 2 ساعت  مصرف شود. همچنین از نگهداری واکسن در فریزر های مجهز به سیستم دفراست خودداری شود .

 

زمان نگهداری

درجه برودت

48 ماه

70- درجه سانتیگراد

یک ماه

20- درجه سانتیگراد

4 ساعت

4+ تا 2+      "

2 ساعت

در دمای اتاق

 

 

انجماد مجدد واکسن بعد از ذوب شدن آن باعث نگهداری قابلیت ایمنی زایی واکسن نخواهد شد و واکسن تاثیر خود را از دست خواهد داد

 

 

 

 

 

این واکسن باید در مجاورت یخ خشک از محل تحویل تا مرغداری محل مصرف در ظروف عایق در بسته و در جای خشک و خنک و دور از نور آفتاب نگهداری شود و یا در فریزر20-    درجه سانتیگراد برای مدت حداکثر 4 هفته نگهداری شود

 

 

 

ذکر نشده استدیدگاه
اگر در مورد متن بالا نظری دارید و یا اینکه از دارو یا محصول شرکت خاصی استفاده کرده اید میتوانید در مورد آن نظر بدهید. برای ثبت نظرات، نقد و بررسی، شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.